Krakowski Alarm Smogowy

17.12.2012

Od kilku dni w Krakowie mówi się, że smog dusi Małopolskę. Wiadomo o tym nie od dziś. Poziom zanieczyszczenia powietrza stał się jednak alarmowy i kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Krakowianie podnoszą Krakowski Alarm Smogowy.

Krakowski Alarm Smogowy to wspólna inicjatywa mieszkańców, by napisać petycję, żądającą wprowadzenia zmian, które doprowadzą do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Media alarmują, że poziom jest na tyle krytyczny, iż nie należy zbyt długo przebywać na otwartym powietrzu. Krakowski Alarm Smogowy założył swój funpage na facebooku 7 grudnia. Dziś, po upływie zaledwie tygodnia, ma już ponad 2200 zwolenników. Organizatorzy akcji społecznej codziennie informują o wskaźnikach zanieczyszczenia, a także o rozwoju w pisaniu petycji, którą zamierzają przedstawić władzom.

 

Ich apel brzmi dramatycznie:

Krakowianie oddychają najbardziej zatrutym powietrzem w Polsce. Kraków to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie. Stężenie pyłów zawieszonych jest często tak duże, że w czasie smogowych alarmów dzieci w przedszkolach nie wychodzą na spacery.

Problem, z którym mamy do czynienia występował w wielu krajach UE w latach 50-tych. Teraz jest to typowy problem dla stref o dużym stopniu ubóstwa, tj. Bangladesz, Indie i ….. Kraków (który do takich stref się nie zalicza!!)

Główną przyczyną tego zjawiska jest palenie węgla i niejednokrotnie śmieci – starych mebli, plastików, pampersów itd. w domowych piecach. TYLKO 10 % MIESZKAŃCÓW POWODUJE, ŻE CIERPIMY WSZYSCY!

Będziemy zachęcać Władze Miasta do podjęcia skutecznych działań, które doprowadzą do poprawy jakości powietrza do poziomów zgodnych z prawem i bezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi.

Będziemy również apelować o zapewnienie dofinansowania wymiany pieców węglowych.


To właśnie ostatni punkt wydaje się być dla organizatorów najważniejszy. Podkreślają, że bez rozwiązania problemu pieców domowych nie da się przywrócić jakości powietrza do poziomów bezpiecznych dla zdrowia i życia.

 

Od wielu lat władze unikały rozwiązania tego problemu. W przyszłym tygodniu powstanie petycja oddolnej inicjatywy społecznej. Czy podpisy mieszkańców pod dokumentem sugerującym rozwiązania, są w stanie zmienić krytyczny od lat poziom zanieczyszczeń? Na odpowiedź, niestety, przyjdzie nam jeszcze poczekać. 

Tagi:

  • kraków, smog, krakowski alarm smogowy, petycja
blog comments powered by Disqus