Świat harmonii i pogody - "Pejzaże" w CK Ruczaj

03.12.2012, źródło: www.ckruczaj.pl

Galicyjskie pagórki z wciśniętymi domkami, tajemnicze kobiety pochłonięte niekończącą się rozmową, chóry anielskie wyśpiewujące chwałę Panu, ogrody tonące w kwiatach to malarski świat Katarzyny Podniesińskiej. Wernisaż prac artystki odbędzie się 7 grudnia o godzinie 19.30 w Centrum Kultury Ruczaj.

Jej prace, szczególnie pejzaże, są czystą kreacją wnętrza malarki, realizacją marzenia o bezpiecznym dzieciństwie, tym zaczarowanym miejscu we wszechświecie, które albo kiedyś istniało, albo też w „chagallowski” sposób powinno było istnieć. Ten „złoty wiek”, zakątek harmonii i spokoju tworzą wielkie, baniaste, złote księżyce wiszące nad miasteczkami pogrążonymi we śnie, przycupnięte fantastyczne domki, kapliczki i kościoły o powyginanych, „pijanych” dachach i kopułkach zanurzone w tęczowej poświacie. Choć nie widzimy tam ludzi, to czujemy ich obecność: w oknach palą się światła, na drzewach wiszą dojrzałe owoce, skrzydła wiatraka znów rano zaczną się obracać, ściany kościółka są starannie i świeżo otynkowane. To spokojny świat, nieomal idylliczny, niosący odpoczynek i radość powrotu do domu.

 

Patrząc na prace Katarzyny Podniesińskiej mamy wrażenie artystycznej lekkości ujętej w ramy pewnej samodyscypliny. Obcowanie z tą sztuką pozostawia odbiorcy dużo swobody dla własnych przemyśleń, wywołuje chęć powrotu i spojrzenia na nowo. Obraz jak lustro odbija nasze nastroje i wzbogaca nasze uczucia, staje się głębokim oddechem w świecie, którego celem jest opowiadanie o snach, tęsknotach i marzeniach które się spełniają marzenia o bezpiecznym dzieciństwie, tym zaczarowanym miejscu we wszechświecie, które albo kiedyś istniało, albo też w „chagallowski” sposób powinno było istnieć. Ten „złoty wiek”, zakątek harmonii i spokoju tworzą wielkie, baniaste, złote księżyce wiszące nad miasteczkami pogrążonymi we śnie, przycupnięte fantastyczne domki, kapliczki i kościoły o powyginanych, „pijanych” dachach i kopułkach zanurzone w tęczowej poświacie. To spokojny świat, nieomal idylliczny, niosący odpoczynek i radość powrotu do domu.

 

Katarzyna Podniesińska, ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje jako kustosz w Dziale Grafiki Muzeum Narodowego w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Od 1995 roku zorganizowała ponad trzydzieści wystaw indywidualnych, uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych. Otrzymała I nagrodę w konkursie 125 Rocznica Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej „Pani Krakowa”, ogłoszonym przez Ojców Karmelitów „Na Piasku” w Krakowie w 2008 roku, oraz wyróżnienia: im. Marii Ritter na II Międzynarodowym Biennale Pasteli Nowy Sącz 2004 i na Krakowskim Salonie Zimowym 2005.

Tagi:

  • ck ruczaj, wystawa,malarstwo, pejzaże
blog comments powered by Disqus