Ryzyko wysokie jak szpilki

18.12.2018

Szpilki to obecnie symbol kobiecości i alegoria seksapilu. Wiele kobiet nie wyobraża sobie wieczornego wyjścia bez szpilek, koturn, tudzież platform. Trudno się temu dziwić, bowiem każda przedstawicielka płci pięknej chce wyglądać atrakcyjnie.

obrazek

Niestety niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z faktu, jak ryzykowne jest nadmierne używanie tego typu obuwia. Buty na obcasie walnie przyczyniają się do wielu niebezpiecznych schorzeń, które w najgorszym przypadku kończą się poważnym zabiegiem. Można zaryzykować stwierdzenie, iż ryzyko deformacji kończyn dolnych jest wprost proporcjonalne do wysokości tytułowych szpilek.

 

 

 

 

Medyczny punkt widzenia.

Aby odpowiednio naświetlić problemy wynikające z noszenia obuwia na wysokim obcasie warto pokrótce opisać kilka czynników stricte medycznych. Przede wszystkim należy wiedzieć, iż stopa posiada trzy główne punkty podporu :

 

- pięta
- pierwsza głowa śródstopia
- trzecia głowa śródstopia

 

Uniesienie wspomnianej pięty skutkuje zmianą sposobu rozłożenia ciężaru masy ciała. Wówczas szczególnie narażona jest przednia część stopy utrzymująca w tym momencie blisko 80% ciężaru ciała. Utrzymanie odpowiedniej równowagi w tym przypadku stanowi niewątpliwie trudne zadanie, choć trzeba przyznać, że niektóre kobiety radzą z tym sobie zupełnie przyzwoicie. Większość z nich niestety robi to nieumiejętnie co widać gołym okiem – pomijając wrażenia estetyczne warto skupić się nader wszystko na własnym zdrowiu. Obuwie płaskie rozkłada wspomniany ciężar ciała równomiernie dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na obniżenie łuku stopy. Wysokie szpilki diametralnie zmieniają ustawienie kości, ścięgien oraz więzadeł. W tym miejscu warto zwrócić szczególną uwagę na położenie ścięgna Achillesa, które grubieje i się usztywnia w trakcie długiego korzystanie z obuwia na wysokim obcasie. W efekcie spory problem mogą mieć panie cierpiące na nadwagę, bowiem właśnie u nich odnotowano najwięcej przypadków deformacji zwanej potocznie paluchem koślawym. Schorzenie to nie tylko jest uciążliwe, ale przede wszystkim niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwo w postaci sporych ograniczeń ruchowych.

 

Rozsądek to podstawa.

Czy ryzyko związane z noszeniem szpilek jest na tyle duże, aby całkowicie ich sobie odmówić? Niekonieczne. Tu ogromną rolę odgrywa rozsądek, którym powinny się kierować kobiety zarówno w trakcie zakupu obuwia, jak i w trakcie jego noszenia. Warto też wybrać się na konsultacje podologiczne, w Krakowie na Ruczaju można się umówić u podologa tutaj. Tytułowe ryzyko z pewnością ograniczy obuwie odpowiednio wyważone – w tym przypadku ogromne znaczenie ma dobór odpowiedniego rozmiaru oraz kształtu, który powinien być dopasowany do budowy stopy. Brytyjscy naukowcy określili nawet specjalny wzór za pomocą którego można obliczyć maksymalną wysokość szpilek w stosunku do wagi oraz wysokości posiadaczki. Tak, czy inaczej należy pamiętać, iż ze szpilek, koturn, platform i tym podobnych należy korzystać sporadycznie i krótkotrwale – tylko takie działanie ogranicza ryzyko niebezpieczeństw związanych ze rozmaitymi schorzeniami oraz deformacjami.

Tagi:

  • zdrowie, kobiety, ścięgna Achillesa, obuwie na wysokim obcasie, konsultacje podologiczne w Krakowie, konsultacja podologiczna Ruczaj,
blog comments powered by Disqus